Epidemia koronawirusa – co mogą, a czego nie mogą przedsiębiorcy? 

0
4012

Epidemia koronawirusa wywróciła cały świat do góry nogami. Dosłownie wszystkie branże ucierpiały w tym okresie. Epidemia jest przede wszystkim czasem wprowadzenia dużej ilości zmian, przepisów oraz zakazów. Jest to również czas wprowadzenia obostrzeń. Jak wygląda to w przypadku film? Sprawdź co możesz, a czego nie możesz robić w przypadku kiedy jesteś przedsiębiorcą podczas stanu epidemii na terenie naszego kraju. Zmiany zostały wprowadzone w życie 21 marca, czyli od dnia wejścia w życie stanu epidemii w Polsce. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, o tym co czas epidemii oznacza dla przedsiębiorców firm.

Przeczytaj taż: https://www.wsb.com.pl/epidemia-koronawirusa/

Epidemia koronawirusa – zalecenia, obostrzenia i zakazy

Ograniczenia dotyczące przedsiębiorców obowiązują do odwołania. Dotyczą one między innymi wywodzą z Polski niektórych produktów, a także prowadzenia części działalności gospodarczych. Osoby, które wracają z poza granice kraju muszą przejść przez 14 dniową kwarantannę domową. Powinny one przedstawić pracodawcy pisemne oświadczenie potwierdzające swój pobyt w 3 dni od jego zakończenia. Pracodawca wysyła wówczas dokument do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w w przeciągu 7 dni. Kwarantanna nie dotyczy jednak kierowców, którzy wykonują przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz transportu kombinowanego.

Istnieją również inne zmiany takie jak na przykład wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób oraz możliwości skierowania do pracy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii może skierować na z wojewoda lub też minister zdrowia- na okres trzech miesięcy.

Sprawdź czego nie mogą robić firmy, w związku z obowiązującym koronawirusem

Obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu i sprzedaży poza granicami Polski: respiratorów i kardiomonitorów. Jeżeli chcemy zawieźć lub też sprzedać poniższe produkty, to musimy powiadomić o tym wojewodę, w okresie przynajmniej 24 godzin przed wykonaniem takiej czynności, wówczas premier może tego zakazać. Są to przedmioty takie jak: 

• Google ochronny 

• Kombinezon typu TYVEK

• Maseczki typu FFP2/FFP3

• Maseczki chirurgiczne 

• Ochraniacze na buty 

• Rękawiczki lateksowe 

• Rękawiczki nitrylowe 

• Środki do dezynfekcji rąk, powierzchni, a także pomieszczeń 

Co zostało z czasu przed pandemią?

Nadal dopuszczalny jest catering, czyli przygotowywanie posiłków w lokalu gastronomicznym, a później wywożenie go do klientów. Nie wolno natomiast podawać posiłków gościom siedzącym przy stolikach lub też wybierających posiłki z menu i jedzącym na miejscu.

Obecnie sytuacja w Polsce się poprawiła, a obostrzenia wymienione wyżej są powoli znoszone. Pamiętajmy jednak o zasadach i rozsądku.

Zobacz też: https://tytuurzadzisz.pl/jak-zwiekszyc-efektywnosc-swojej-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here