Glonojady znajdują się w niemal każdym zbiorniku. Chętnie wybierane są glonojady syjamskie, które zasiedliły wiele akwariów polskich hodowców. Utrzymanie glonojada syjamskiego w dobrej kondycji nie jest wcale trudne, podobnie jak przygotowanie akwarium pod jego hodowlę. Poniżej skupiamy się na najważniejszych sprawach związanych z glonojadami syjamskimi – podpowiadamy jakie warunki sprzyjają ich hodowli, jak wygląda ich żywienie oraz współżycie z innymi gatunkami ryb, zamieszkującymi ten sam zbiornik.
Glonojady syjamskie – ABC najważniejszych informacji
Glonojady syjamskie są odmianą pochodzącą z terenów Azji – półwyspu Indochińskiego, Wietnamu, Tajlandii, Laosu oraz Kambodży. Zamieszkują głównie rzeki górskie, potoki, a niekiedy także jeziora. Typowy glonojad syjamski jest stosunkowo duży – może osiągnąć nawet 25 cm długości. Charakterystyczny pysk wyposażony jest w przyssawki służące do pobierania pokarmu z powierzchni ścian, kamieni i innych obiektów. Glonojad syjamski występuje w kilku wersjach, o odmiennym ubarwieniu i nieco innym behawiorze. Wyróżniamy między innymi glonojady syjamskie żółte, złote, albino, srokate oraz dzikie.
Typowy glonojad syjamski posiada niejednorodne ubarwienie, na który składa się wyraźna ciemna linia oraz liczne plamki. Wraz z wiekiem, kolorystyka ryby zmienia się, stając się brązowo-żółta. Ponadto, w obrębie gatunku prawie nie występuje dymorfizm płciowy – odróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne.
Zachowanie glonojada syjamskiego jest dość agresywne. Jest to ryba o bardzo terytorialnym usposobieniu; będzie bronić swojego kącika w akwarium przed innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jest również skłonna atakować inne ryby podobne do nich ubarwieniem lub kształtem. Zaleca się wprowadzać jednego glonojada syjamskiego na cały zbiornik. Niektórzy co prawda decydują się stworzyć większe skupiska – złożone na przykład z 5-6 sztuk. Wymaga to jednak dostępu do bardzo dużego zbiornika. Glonojady syjamskie preferują przebywanie w dolnych partiach akwarium, dlatego najlepiej łączyć go z rybkami preferującymi górne warstwy wodnej toni.
Glonojady syjamskie – przygotowanie zbiornika
Glonojady należy trzymać w zbiornikach dużych rozmiarów, o długości dochodzącej do nawet 120 cm. Warto wyposażyć zbiornik w ozdoby, jednak nie należy przesadzać z ich obecnością. Podobnie jak z obsadzaniem roślin – ich nadmiar mógłby ograniczać ruchy glonojada; mogłyby także ulec zniszczeniu na skutek jego nadmiernego zainteresowania, obgryzania lub przekopywania dna. Odradzamy zwłaszcza wybór roślin delikatnych, o słabym ukorzenieniu.
Idealne warunki dla glonojada syjamskiego mieszczą się w przedziale 23-28 stopni oraz 6-8 pH wody. Choć są to dość duże przedziały, warto nie wykraczać poza ich granice. Złe warunki hodowlane mogą wywołać rozmaite choroby oraz skrócić życie Twojej glonojada. Konieczny będzie zakup najważniejszych akwarystycznych sprzętów – filtra, napowietrzacza, grzałki, które znajdziesz w gotowych zestawach ze zbiornikami: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/.
W diecie glonojadów syjamskich najważniejszą rolę odgrywają oczywiście glony. Dieta nie powinna jednak ograniczać się wyłącznie do nich, dlatego warto podawać regularnie dodatkowe pokarmy. Do takich należą karmy liofilizowane, tabletki, granulat, a także żywe i świeże produkty spożywcze.