Ogród Botaniczny PAN

0
6673

Jeśli lubicie piękne, kolorowe ogrody, bez wątpienia powinniście wybrać się do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Niezwykły teren, pełen egzotycznych i rodzimych roślin, bez wątpienia zachwyci każdego miłośnika przyrody. Zanim jednak wybierzecie się do niego, warto poznać jego historię.

Początki Ogrodu Botanicznego PAN

Ogród Botaniczny w Warszawie nierozerwalnie wiąże się z Uniwersytetem Warszawskim i jego wybitnymi profesorami, którzy podjęli się walki o założenie miejsca pełnego niezwykłej i chronionej roślinności. Zaszczytny tytuł twórcy bez wątpienia należy się profesorom Bolesławowi Hryniewieckiemu i Romanowi Kobendzy, którzy już w 1928 roku podjęli się pierwszej próby założenia go. Niestety, wysiłki przez nich podjęte nie zakończyły się sukcesem, pomimo składanych przez nich projektów.

Skuteczne podwaliny pod dzisiejszych Ogrodu dało dopiero utworzenie Zakładu Genetyki Roślin PAN Pracowni Zasobów Genowych Roślin Uprawnych w Skierniewicach. Nastąpiło to jednak dopiero w 1970 roku, ponad czterdzieści lat po pierwszej inicjatywie. Ogród Botaniczny musiał jednak czekać jeszcze cztery lata, zanim uzyskał status samodzielnej placówki naukowo-badawczej PAN.

W dwa lata później rozpoczęła się realizacja planów zlokalizowania Ogrodu na Skarpie Wiślanej, pomiędzy Powsinem a Klarysewem. W końcu lat 70 nastąpiło przygotowanie terenu, w tym budowa i pierwsze nasadzenia. Potrzeba było jednak ponad 10 kolejnych lat, by Ogród Botaniczny został otwarty dla zwiedzających. Uroczystość ta nastąpiła oficjalnie 12 maja 1990 roku.

Przekształcenia

Od momentu swojego założenia, Ogród Botaniczny podlega systematycznym zmianom i rozbudowie. Otwierane są kolejne ekspozycje, wśród których znalazła się między innymi szklarnia „Zielony Raj”.

Wraz z rozwojem ekspozycji, poszerzany jest teren Ogrodu, a kolejne prace czynią go coraz bardziej atrakcyjnym. Nic dziwnego, że w 1999 roku został odznaczony nagrodą „Zasłużony dla Warszawy”. Wśród większych zmian warto wyróżnić także nadanie mu nowej nazwy: Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Przyroda i sztuka

Ogród Botaniczny mieści w sobie nie tylko rośliny, jak mogłoby się wydawać. Również na jego terenie odbywają się różnorodne koncerty i wystawy, otoczone pięknym plenerem. Zazwyczaj odbywają się one w zabytkowej Willi Janówek, a obejmują wszystkie sztuki wizualne, takie jak fotografia, rzeźba czy obraz, inspirowane przyrodą.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem, które odbywa się rokrocznie, jest festiwal „Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach”, Jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć, organizowanym we współpracy z Towarzystwem im, Fryderyka Chopina.

Jeśli jesteście zaciekawieni innymi, równie ciekawymi miejscami, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi na stronie Kurier Warszawski. Ten ilustrowany magazyn specjalizuje się wręcz w opracowywaniu zarówno  historycznych zagadnień, jak również nowych wydarzeń. To prawdziwa kopalnia wiedzy o dawnym i aktualnym życiu stolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here